Na osnovu zahtjeva gđe. Kučuk – Sorguč, Zavod za zaštitu spomenika je izvršio uvid u postojeće stanje i dao smjernice za konzervatorsko-restauratorske radove na vanjskoj stolariji / prozorima na objektu Muzeja Jevreja u Sarajevu.
„Historijska građevina – Stari jevrejski hram (Il Kal Grandi – Veliki hram, ili Il Kal Vježu – Stari hram ili Stara sinagoga) u Sarajevu“ nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine (Odluka br. 06-6-977/03-3, 7. 10. 2003.)
U predmetnoj Odluci Komisija je, s ciljem trajne zaštite nacionalnog spomenika, definiralo mjere zaštite kojima su dozvoljeni istraživački i konzervatorsko-restauratorski radovi:„Na objektu i dvorištu objekta dopušteno je izvođenje radova koji se odnose na konzervaciju, restauraciju i adaptaciju, pri čemu je obavezno zadržati i rekonstruirati izvorni oblik objekta i sve njegove elemente na osnovi kojih je čitljiva izvorna namjena objekta, izvorni oblik i namjena objekta i njihove promjene moraju biti prezentirane na odgovarajući način u sklopu cjeline“.
Vizualnim pregledom vanjske stolarije/prozora, utvrđeno je da je stolarija u relativno dobrom stanju. Sadašnje stanje vanjske stolarije/prozora je s različitim stupnjem oštećenja ili nedostataka u vidu oštećenja pojedinih elemenata prozora, nedostatka ručke za otvaranje, slomljenog stakla, nedostatka fuge u kamenu oko prozora i slično. Pristupna sekvenca/parkovsko uređenje na zapadnoj strani Muzeja je u neodržavanom stanju s otpadom različite vrste, neodržavanim popločanjem, urbanim mobilijarom i hortikulturom.
Sjeverni ulaz se koristi kao službeni ulaz djelatnika, a prostor između sjeverne strane objekata i ulice Maršala Tita se koristi kao parking djelatnika. Pristupni stepenik, postojećeg glavnog ulaza u dvorište, od kamena oblutka je djelomično oštećen pa je na jednom dijelu betonska podloga a na jednom oblutak što predstavlja opasnost za posjetitelje. Postojeća sva ulazna vrata potrebno je očistiti od nečistoća i traka za lijepljenje standardim metodama čišćenja te nakon toga izvršiti procjenu da li je potrebna konzervatorsko – restauratorska intervencija. Kaldrma od oblutka u dvorištu objekta je djelomično oštećena, uglavnom zbog ispadanja spojnica, te je potrebno sprovesti konzervatorsko – restauratorske radove. Postojeća biletarnica, grijani prostor u kojem su smješteni djelatnici (tri osobe) predstavlja neadekvatno rješenje što se tiče i funkcija smještenih u prostor od cca 4m² kao i uvjeta rada uposlenika. Postojeći toalet koji koriste i djelatnici i posjetioci nije adekvatno opremljen.
Na zapadnom, kamenom zidu unutrašnjosti prizemlja objekta je evidentirana vlaga. Naknadno utvrđeno da verikalni oluk na zapadnom zidu je spušten u rigol od kamenog oblutka u kojem je otpad i zemlja. Vanjska i unutrašnja vrata vjetrobrana su suvremena te zahtjevaju čišćenje konzervaciju. Prostor desno od ulaza se koristi kao improvizirana VR soba i ostava različitog muzejskog materijala. Na prvom i drugom katu, ograda galerijskog prostora nije prema arhitekonskim standardima i predstavlja opasnost za posjetitelje. Prostor drugog kata je nemoguće izračiti te je boravak neugodan i otežan. Zavod je nakon uvida u postojeće stanje izdao upute i smjernice za konzervatorsko restauratorske radove na vanjskoj stolariji / prozorima i demirima, postavljanje komarnika u predprostoru drugog kata kako bi se osigurala ozraka. Sugerisani su i sanacija sjevernog ulaza, pristupnog stepenika i postojećeg glavnog ulaza u dvorište oi kladrme. Ulazna vrata potrebno je očistiti od nečistoća i traka za lijepljenje standardim metodama čišćenja te nakon toga izvršiti procjenu da li je potrebna konzervatorsko – restauratorska intervencija.
Zavod je sugerisao na koji način je moguće adaptirati ulazni prostor kako bi se adekvatno riješio radni prostor biletarnice i suvenirnice. Iz aspekta sigurnosti posjetilaca sugerirano je doprojektovanje ograde na galerijama kako bi se zadovoljili arhitektonski standardi i osiguralo sigurno kretanje posjetilaca.