5 Februara, 2025

U Ministarstvu organizovana Godišnja konferencija za medije: Razgovarano o brojnim aktuelnim temama i rezultatima Ministarstva u protekloj godini

U Federalnom ministarstvu kulture i sporta 3. 2. 2024. godine organizovana je Godišnja konferencija za medije.

Zahvaljujući na velikom odzivu predstavnika medija te interesu za aktivnosti i rad Federalnog ministarstva kulture i sporta, ministrica Sanja Vlaisavljević prezentovala je i rekapitulisala rad Ministarstva u proteklih godinu dana.

Zahvalila je svom, kako je navela, iznimno kvalitetnom, vrhunski profesionalnom i vrijednom timu Ministarstva, a potom počela sa pozitivnim pričama iz Ministarstva u proteklom periodu:

„Možda i najljepša priča je naša suradnja sa Zavodom za zapošljavanje osoba s invaliditetom i s ponosom mogu istaći da smo prva državna institucija koja je zaposlila, na neodređeno radno vrijeme, jednu sjajnu djevojku, bosanskohercegovačku olimpijku Ednu Šunjić koja je upravo sada, kao i svi mi, na svom radnom mjestu“, istakla je ministrica poželivši da primjer Ministarstva prema ranjivim kategorijama, slijede i druge institucije.

„Vrijedan spomena je i transfer koji se odnosi na skupinu o kojoj mnogo govorimo, ali ne polažemo pozornost na njih – Transfer za nacionalne manjine. Naime, naše Ministarstvo je prošle godine pokrenulo Transfer koji je namijenjen upravo ovoj kategoriji.

Možda nije atraktivna informacija, ali za nas itekako bitna činjenica je da smo od 17 preporuka Revizije, koje sam dolaskom na mandat zatekla, realizirali pet preporuka što smatram našim zajedničkim uspjehom. Ostale nismo uspjeli razmatrati jer su aktivnosti na koje su se eventualne korekcije odnosile, bile završene prije mog mandata, dakle do 3. 5. 2023. godine“, naglasila je ministrica.

„Godinama je u Ministarstvu postojao zbornik znanstvenih tekstova Naše starine koji je, nekako, posljednjih desetak godina potpuno zamro. Krajem pretprošle godine smo ga oživjeli i on je dobio svoj stari sjaj. Zavod za zaštitu spomenika u sastavu Ministarstva tako je uspio javnosti i akademskoj zajednici plasirati i ono što je znanstveni rad ovog Ministarstva i to ćemo raditi još kvalitetnije i bolje u narednom razdoblju“, poručila je ministrica.

Istaknuto je i potpisivanje ugovora o saradnji Federalnog ministarstva kulture i sporta sa Sveučilištem u Mostaru i Univerzitetom u Sarajevu sa ciljem promovisanja mladih ljudi, arheologa i arhitekata, koji bi mogli prezentovati Evropi i svijetu svoj rad.

„Dani evropskog naslijeđa 2024“, kultura, sport, mladi…

„Jedna od najatraktivnijih aktivnosti Ministarstva bila je obilježavanje Dana europskog naslijeđa koje smo od 2023. godine potpuno inovirali. Organizirali smo 32 događaja na našoj Šetnici i u Ministarstvu, s ciljem promoviranja kulture i naslijeđa naroda u BiH što, složit ćete se, nije mala stvar. Također, poslali smo bosanskohercegovačku ekipu na Venecijanko bijenale s radom kipara Stjepana Skoke“ istakla je ministrica u nastavku.

Ministrica je naglasila kako Bosna i Hercegovina još nikada nije imala predstavnika na Bijenalu arhitekture u Veneciji te, sa željom da se i to promijeni, Ministarstvo je  odlučilo ove godine jedan od transfera posvetiti odlasku mladih umjetnika, arhitekata, na Venecijansko bijenale arhitekture. „Dakako, procedure ne ovise samo o nama nego i onima koji odobravaju naše projekte u Veneciji, ali ono što zasigurno jest naša tendencija je otvaranje vrata Venecijanskom bijenalu arhitekture“, poručila je Vlaisavljević.

Ministrica je istakla da je u vrhu ljestvice onoga o čemu bismo mogli razgovarati i upis sevdalinke na UNESCO listu nematerijalnog bogatstva: „Ovom prigodom želim zahvaliti gospođi Mireli Milićević Šečić koja je kompletan portfelj napisala, uredila, korigirala, a sve sukladno zahtjevima Unescovog Povjerenstva“.

Kada je riječ o sportu, ministrica je istakla sljedeće: „Još jedna novost je i realizacija Uredbe o nagrađivanju neolimpijskih športova i zaista mi je žao što se to i ranije nije realizirano. S tim u vezi, a da bismo dali vjetar u leđa mladim sportašima, pokrenuli smo Fondaciju za šport koja je upravo njima namijenjena i koja treba stipendirati mlade sportaše kako bismo djelom, a ne samo riječju dokazali da imaju dovoljno razloga da se natječu pod zastavom Bosne i Hercegovine, a ne da svoje uspjehe nižu ispod nekih drugih zastava“, poručila je ministrica.

Ministrica Vlaisavljević takođe je pohvalila izuzetne napore Sektora za sport na čelu sa pomoćnikom ministrice Adnanom Džindom, koji je pripremio Nacrt zakona o uzdržavanju i nagrađivanju zaslužnih sportista, a koji je zajedno sa Pravnim odsjekom prošao sve potrebne faze. „Materijal se nalazi na kompletnim materijalima Vlade FBiH i želim vjerovati da ćemo imati sluh da taj materijal dođe na dnevni red već prve naredne sjednice, poručila je.

Ministrica je istakla da je završen i prvi dokument za mlade, Strategija za mlade, koji je takođe prošao sve potrebne procedure i nalazi se u Kompletnim materijalima na Vladi, te iskazala nadu da će sljedeća sjednica biti posvećena i ovoj temi. Govoreći o mladima, istakla je da je završena Uredba o osnivanja Savjeta za mlade FBiH koji će uključiti mlade ljude da prate programe politika FBiH koji se odnose na aspekte života mladih ljudi, te dodala da je za 2025. godinu uduplan proračun za Transfer za mlade i zahvalila pomoćniku Adisu Salkiću.

Ministrica je pohvalila i vrijedan rad Zavoda za zaštitu spomenika koji je u 2024. godini izdao 506 stručnih mišljenja za konzervatorsko-restauratorske radove, koja nisu tek puka administrativna mišljenja nego i mali naučni radovi.

Istakla je i četverojezičnu web stranicu Ministarstva, čime se, kako je istakla, malo koja institucija može pohvaliti, a koja bilježi sve veći broj pregleda. Govoreći o posjećenosti stranice, naglasila je da je upravo Program Mladi i naslijeđe u sklopu kojeg je bilo organizovano online glasanje za radove mladih, imalo 20.000 posjeta „što je jedan mali grad, a za najbolje radove glasalo je 2.528 osoba“, istakla je ministrica.

Vlaisavljević je prezentovala podatak da Budžet Ministarstva za 2025. godinu iznosi 79.799.000 KM od čega je dio planiran za kapitalna sredstva, a ostala sredstva su predviđena za transfere Ministarstva.

Nadzor nad radom četiri Fondacije

Govoreći o jednom od zadatka Ministarstva, nadzoru nad zakonitošću rada četiri fondacije, ministrica Vlaisavljević je istakla sljedeće:

„S obzirom da se u javnosti, na jedan neprincipijelan i neprofesionalan način spominju neke aktivnosti Ministarstva pod velom suspektnosti, htjela bih da dobijete informaciju koja je temeljena na argumentima i činjenicama, a ne špekulacijama. Krenimo s Fondacijom za nakladništvo gdje su dva odlazeća, starija gospodina, predsjednik i član Upravnog odbora Fondacije odlučila ući, na sebi svojstven način, u obračun s Ministarstvom šireći neistine i potpuno pogrešne informacije. Želim reći da je Ministarstvo, još od 31. 1. 2024. godine pokrenulo set aktivnosti sa svim fondacijama kako bismo konačno stavili rad fondacija u gabarite zakonskog reguliranja njihovih poslova i obveza. Neke fondacije su to razumjele i prihvatile, druge su se oglušile. Mojim dolaskom, zatekla sam sve četiri fondacije u potpunom rasulu  i neredu. Sedam godina nitko, u jednom fundamentalnom smislu, nije nadgledao rad fondacija, posebice kada govorimo o njihovom zakonskom radu. Natječaji, koje raspisuju fondacije, moraju biti usuglašeni sa Smjernicama i standardima dodjele proračunskih sredstava putem transfera i subvencija Vlade FBiH. Ta pravila, odnosno napuci i smjernice se ranije nisu poštivale, ali to nikako nije značilo da sam ja pristala nastaviti raditi suprotno smjernicama i zakonskim odredbama. Kako u Zakonu o udrugama i fondacijama u člancima od 47. do 50. stoji nadležno ministarstvo, u ovom slučaju Federalno ministarstvo kulture i športa, mora vršiti nadzor nad zakonitošću rada fondacija, što implicira sve aspekte zakonitosti. Stoga smo svi mi, Sektor i nadležna Povjerenstva krenuli aktivno raditi nadzor. Prve preporuke smo dali 31. 1. 2024. godine. Devet puta smo pisali urgencije da se te preporuke realiziraju, što implicira usuglašavanje svih njihovih akata s onim što propisuju i zakoni i smjernice. Jesu li realizirane? Nisu! Slali smo i druge dopise iz nadležnosti Ministarstva kao i izvješće o provedenom nadzoru no niti očitovanje niti druge povratne informacije nismo dobili.

31. 1. 2024. godine bio je rok da Pravilnik o dodjeli sredstava  Fondacije za izdavaštvo i Fondacije za bibliotečku djelatnost, bude usuglašen sa Smjernicama koje je propisalo Federalno ministarstvo financija. U javnosti, s ekskluzivnim potpisom dva suspektna gospodina, Vukadinović i Neimarlija, stoje rečenice da Upravni odbor trpi pritiske jer se „ne žele podčiniti instrukcijama ministrice“. Nužno je reći da „podčinjavanje“ znači rad sukladno zakonskim i podzakonskim aktima. Dakle, ovakve rečenice, koje se pojave u javnosti i koje mediji rado prenose, a treba da odražavaju neku vrstu samovolje ministrice Vlaisavljević, su kršenje onoga što moraju poštivati, a to su instrukcije nadležnog ministarstva. Posljednja informacija koja se pojavila, pa čak i u pisanju premijeru Nikšiću, je da je ministrica Vlaisavljević tražila „da se tijekom procedure i raspisivanja natječaja nezakonito promijene pravila u Pravilniku“ što apsolutno ne odgovara istini, imajući u vidu  da smo dopise slali mnogo puta tražeći da se Pravilnik usuglasi s onim što su zakon i norma, a počev od siječnja 2024. godine. Nažalost, Upravni odbor se oglušio na preporuke. Prijeporna točka u ovom Pravilniku se odnosi na izbor Povjerenstva za dodjelu sredstava za autorska djela, za što mogu reći, kada ih čovjek pogleda, da to izgleda kao jedna mala družba koja se bira po predaji, a ne putem javnog natječaja. Pa ćete tako od 2010. do 2022. godine vidjeti nekoliko ljudi koji su, na krajnje netransparentan način, dodjeljivali sredstva krajnjim korisnicima, što, dakako, ne odgovara onome što bi se trebalo raditi“ poručila je ministrica.

„S druge strane, početkom 2024. godine Zajednica izdavača je tražila sastanak u mom  uredu, koji smo i održali. Njihov primarni zahtjev je bio da se konačno uredi rad Fondacije za nakladničku djelatnost. Slijedom njihovih zahtjeva, a oni su struka, mi smo i pokrenuli sve ovo o čemu sam govorila. No, nažalost, odlazeći Upravni odbor, kojem je istakao mandat, to nije uvažio misleći da će i dalje raditi na jedan netransparentan i suspektan način“ istakla je Vlaisavljević.

„Također, ovim povodom je bitno napomenuti da je tu mnogo nedosljednosti, a moguće je i koruptivnih radnji prema krajnjim korisnicima i onima koji dobivaju sredstva za tiskanje autorskih djela, ali i za opremanje onog što se odnosi na knjige koje su u toj godini objavljivane, što će biti tema nekih drugih istražnih radnji, a što sada nije tema, no to morate znati. Konačno, u medijima sve tekstove koji se odnose na Ministarstvo, a navodno u ime struke, potpisuju svega dva čovjeka, Neimarlija i Vukadinović. Želim dodati da je u ponovljenom postupku 2023. godine Vukadinoviću Općinski sud Tuzla donio osuđujuću prvostupanjsku presudu za krivično djelo zlouporabe položaja i ovlaštenja te mu je izrečena i sigurnosna mjera zabrane vršenja poziva, djelatnosti ili dužnosti na svim visokoškolskim ustanovama u BiH u trajanju od 5 godina, a Sud mu je izrekao i uvjetnu kaznu kojom se optuženom utvrđuje kazna zatvora u trajanju od šest mjeseci, a koja se neće izvršiti ukoliko u periodu od dvije godine od pravosnažnosti presude ne počini novo krivično djelo. Također, u siječnju 2021. godine Tužiteljstvu BiH podnesene su prijave za seksualno uznemiravanje s potpisima, ali imena sada ne bih navodila“ poručila je ministrica.

„Da zaključim, kao nadležna ministrica nikada neću odobriti niti potpisati nešto što ne odgovara slovu zakona i pravilima koja nas obvezuju“, istakla je Vlaisavljević.

Govoreći o Fondaciji za kinematografiju, ministrica je pomenula brojne tekstove u medijima koje konstantno plasiraju pojedine osobe i isti mediji, te istakla sljedeće: „Upravni odbor Fondacije za kinematografiju koji je formiran 2024. godine nije napravio nezakonite radnje, nego ih je zatekao. Dakle, to je jako važna polazna pretpostavka. Sjetit ćemo se da je Vlada FBiH poništila natječaj o dodjeli sredstava za 2023. godinu. Zašto? Da ne bih ja govorila o podacima dozvolite da pročitam samo nekoliko crtica Proračunske inspekcije:

Rješenjem za budžetsku inspekciju, od 20. 7. 2024. godine, Fondaciji za kinematografiju naloženo je da se pravilnikom ili drugim internim aktom definira način utvrđivanja visine sredstava u zavisnosti od ostvarenog broja bodova, da se izbrišu odredbe kojima je predviđeno da korisnici nisu obvezni izvršiti povrat dodijeljenih sredstava, propišu posljedice povrata dodijeljenih sredstava ako korisnik sredstava ne predoči navedeni obračun i izjavu da je projekt završen, te naložili izmjenu pravilnika u dijelu koji se odnosi na utvrđivanje veze između ostvarenog broja bodova i pripadajućeg iznosa novčanih sredstava aplikantima i izmjenu pravilnika u dijelu koji se odnosi na pravdanje namjenskog utroška dodijeljenih sredstava te povrat novca“, navela je ministrica.

„Dakle, kada govorimo o šteti koja je nanesena Fondaciji, govorimo o Upravnom odboru koji je do kolovoza 2023. godine radio kao „društvo jedne osobe“. Na čelu Upravnog odbora bio je Antonio Beus koji je radio temeljem svoje slobodne volje. Stoga je Vlada FBiH donijela odluku o poništenju natječaja za 2023. godinu. Proračunska inspekcija prosudila je da je cjelokupan tekst spornog natječaja koji je Vlada FBiH 26. 8. 2023. godine poništila bio u suprotnosti s Pravilnikom, da je Pravilnik o dodjeli sredstava mijenjan tijekom natječaja i da kao takav nije objavljen u Službenom listu te da su sredstva dodijeljena u suprotnosti s tada važećim Pravilnikom. Također, nije tražena niti pribavljena obvezna suglasnost Federalnog ministarstva kulture i športa za natječaj koji se odnosi na promoviranje bh. filma. Stoga, da zaključimo, svi medijski natpisi povodom ovoga ne odgovaraju istini. Govoreći o ogromnoj materijalnoj šteti, ministrica je navela i spornu digitalizaciju koju je Beus proveo početkom 2023. godine i prekršio Zakon o izvršavanju proračuna te nanio ogromnu materijalnu štetu. Zanimljivo je navesti da je tendersku proceduru Beus proveo s djelatnicima Federalnog ministarstva kulture i športa, od kojih je jedna djelatnica u tom trenutku vršila i nadzor nad zakonitošću rada Fondacije. Govoreći o prigovorima na račun novog Upravnog odbora da nisu uspješni djelatnici audio-vizualnog svijeta, oni i ne treba to da budu jer oni ne ocjenjuju, i oni nisu stručni žiri. Uostalom, kada se vratite godinama unatrag, uključujući i prethodno smijenjeni Upravni odbor, vidjet ćete da, osim jedne osobe, tamo zapravo i nema filmaša niti osoba koje su na bilo koji način, a posebno bivši predsjednik Upravnog odbora, povezani izravno sa audio-vizualnom djelatnošću“, zaključila je priču o Fondacijama ministrica Vlaisavljević.  

Sedam institucija kulture

Ministrica se dotakla i sedam institucija kulture sa neriješenim statusom: „Nažalost, kada govorimo o njihovom, još uvijek neriješenom statusu, želim vjerovati da će sve tri razine vlasti doći do nekog kompromisnog rješenja kako bi se problem djelatnika ovih institucija, manje, više menadžmenta jer je on promjenjiva kategorija, na neki način uspjeti riješiti. Moraju postojati modaliteti kako da se ove institucije stabiliziraju, no i da počnu i same polagati račune očima javnosti. To je svakako njihova obveza iako mi tomu do sada nismo svjedočili. Želim vjerovati da ćemo u ovoj godini, i neovisno o zahtjevu visokog predstavnika Schmidta da se ovo pitanje riješi, mi, po savjesti, dužnosti i odgovornosti riješiti ovaj problem, zaključila je ministrica na kraju konferencije za medije.