8 Augusta, 2024

Konferencija za medije u Ministarstvu: Ministrica Sanja Vlaisavljević ukazala na neriješen status institucija kulture i nepovoljan položaj filmskih radnika

U Federalnom ministarstvu kulture i sporta 7. 8. 2024. godine organizovana je konferencija za medije na kojoj je bilo govora o brojnim temama iz oblasti kulture, sporta i mladih.

Zahvalivši brojnim novinarima na dolasku, te iznimno profesionalnom i korektnom izvještavanju o radu Ministarstva u proteklom periodu, ministrica Sanja Vlaisavljević osvrnula se na aktuelne, lijepe priče, kojima se u Bosni i Hercegovini može pohvaliti:

-Govoreći o kulturi, tu imamo mnogo tema. Neke od njih su u žiži javnosti već duže vremensko razdoblje. Krenimo od jedne lijepe priče koja nam se dešava. Naime, sarajevska Baščaršija je proglašena novim Blagom europske filmske kulture čime se Bosna i Hercegovina ucrtava u mapu najvažnijih filmskih lokacija u Europi, a ploča će biti otkrivena 18. 8. 2024. godine. U ime Federalnog ministarstva kulture i športa upućujem iskrene čestitke Melini Alagić i njenom timu u Udruzi filmskih radnika jer se Baščaršija našla na odabranoj listi zahvaljujući entuzijazmu i borbi ovog malog tima, te svi možemo biti ponosni, poručila je ministrica.

– Ono što slijedi je još jedna lijepa priča, a to je 30. jubilarni Sarajevo Film Festival. U ime Ministarstva željela bih čestitati utemeljitelju Festivala, Miri Purivatri i njegovom malom timu. Bilo je to vrijeme kada je malo tko vjerovao da jedna, mala sarajevska priča, može biti priča koja okuplja Europu i svijet. Također želim čestitati na istrajnosti i entuzijazmu i novom timu koji radi na Festivalu, Jovanu Marjanoviću i njegovoj ekipi. Vjerujem da se svi radujemo i s nestrpljenjem čekamo da 30., jubilarni počne, a mi kao Ministarstvo ćemo se potruditi da damo potporu Festivalu, poručila je ministrica Vlaisavljević.

– Moram spomenuti naše institucije kulture. Uglavnom se govori o sedam institucija kulture, međutim institucija kulture od značaja za Federaciju i Bosnu i Hercegovinu je mnogo više i toga trebamo biti duboko svjesni. No, sedam institucija o kojima se najviše govori imaju svoj problem koji se mora riješiti.

Ministrica je izjavila da se problem institucija kulture ne odnosi na finansiranje nego na status institucija, upravljačke struktue te naglasila da dugo traje borba uposlenika tih institucija da počnu spokojnije dolaziti na posao.  Na sastanku ministara u Vladi Kantona Sarajevo, predstavnik uposlenika NUB-a eksplicitno je izjavio da uposlenici žele smjenu menadžmenta što je jasna poruka onima koji su rukovodioci institucija da treba časno da se povuku i prepuste posao onima koji će donositi brojne nove projekte.

– Nažalost, još uvijek se nisu stekli uvjeti da te institucije riješe statusna pitanja, ali vjerujem da će se to uskoro desiti – potvrdila je Vlaisavljević.

Ukazala je na činjenicu da je Kanton Sarajevo navedenim institucijama kulture osigurao plate do kraja godine čime je otvoren prostor i za kreativni rad.

– Federalno ministarstvo je dalo potporu ovim institucijama u onim gabaritima u kojima je to bilo moguće. Ono što me je zateklo u pogledu izdvajanja za ove institucije jesu malo neobično distribuirani iznosi s obzirom na broj djelatnika u institucijama kulture. Čini se da je tu došlo do nekog disbalansa. Vjerujem da će se u ovoj godini institucije prijaviti s valjanim i kreativnim projektima i da ćemo, umjesto zahtjeva za plaće, dobiti zahtjeve za realizaciju projekata jer je krajnje vrijeme da se ugledaju novi projekti. Vjerujem i da ćemo vidjeti novo ruho ovih institucija – kazala je Vlaisavljević.

Govoreći o Nacionalnoj i univerzitetskoj biblioteci BiH, zaključila je da je nužna smjena rukovodstva. Inače, na čelu sarajevskih sedam institucija nalaze se i osobe koje su već odavno trebale biti u penziji, no, nažalost, ne žele odstupiti sa pozicije i prepustiti mlađima da urede život u tim institucijama.

– Kako sami djelatnici kažu, nužno je promijeniti i menadžment kako bi došlo do promjene samog sustava rada ovih institucija jer su nerijetko djelatnici taoci onih koji ne žele da odstupe sa svojih pozicija, a ne vidimo nikakve pomake koje su napravili – rekla je Vlaisavljević.

Dodala je da institucije imaju dobit, a da pri tome Ministarstvo još nije dobilo informaciju o prihodima i sredstvima koje uspiju ostvariti ove ustanove, iako je upit poslan prošle godine. Bez obzira postoje li upravljačke strukture, upravni odbori, je li status riješen ili ne, te informacije moraju biti javne i trasparentne, poručila je ministrica.

U ovoj godini predviđeno je 10 miliona KM za kapitalne transfere iz oblasti kulture, što bi trebalo pomoći institucijama u Federaciji BiH da završe ono što treba biti obnovljeno, izgrađeno ili restaurirano.

Također, ministrica Vlaisavljević na press-konferenciji potvrdila je da se filmski radnici nalaze u nezavidnoj situaciji zbog mnogobrojnih, dugogodišnjih nagomilanih problema zbog kojih je moralo doći do koluminacije, a što se prošle godine i dogodilo.

U teškoj situaciji našli su se Fondacija za kinematografiju i Filmski Centar Sarajevo. Ipak, ministrica naglašava da je učinjen pomak jer su probleme zbog netransparentnog rada Fondacije i neusaglašenog rada s pravnim propisima počeli rješavati novi članovi Upravnog odbora: David Damjanović kao predsjednik, Mirna Milanović-Lalić i Emina Ganić, koji su, ističe ministrica, nadljudskim naporima za Fondaciju iz bezizlazne situacije ponudili dva rješenja.

Zahvaljujući budžetskoj inspekciji suspendovani su svi prethodni ugovori i potpisani ugovori sa korisnicima za prošlu godinu jer nisu bile ispoštovane procedure predviđene Pravilnikom. Ministrica je istakla da je šteta što u prethodnom sazivu UO Fondacije nisu bili pravnici jer bi, uvjerena je, spriječili propuste glede pravnih okvira.

– Drugim rješenjem traži se da tri udruge vrate dobivena sredstva u iznosu od oko 980.000 KM. Uvjerena sam da će to biti privedeno kraju na način koji će zadovoljiti sve one zahtjeve koje je inspekcija naložila. Za sve zavrzlame koje su se dogodile u prethodnom sazivu Fondacija dobija pozitivne obrise tako da će uskoro biti raspisan novi natječaj za one koji žele aplicirati u ovoj godini – poručila je Vlaisavljević.

Ministrica je naglasila kako se nada da će zajedničkim naporom, a u ime Federalnog ministarstva to sa sigurnošću tvrdi, zakon o audiovizualnoj djelatnosti ugledati svjetlo dana jer će se tako uvesti red i disciplina u filmskoj industriji, a red i disciplina svima trebaju ma koliko različita očekivanja različitih sudionika filmske industrije bila.  

-Mi imamo filmske reditelje koji su ovu državu doveli na pijedestal najuspješnijih zemalja i upravo to nas mora obvezati da zajedno učinimo sve kako bismo im omogućili bolje uvjete za rad i potakli mlade autore da rade.

Također, jedna od iznimno važnih ustanova, Javno poduzeće Filmski Centar Sarajevo se našlo u vrlo teškoj i kompliciranoj situaciji i onemogućen im je rad. Znamo da je ovo poduzeće formirano s ciljem čuvanja filmskog blaga. Želim vjerovati da će Ministarstvo, s Vladom FBiH uspjeti naći način da djelatnici na čelu s ravnateljicom Centra izađu iz situacije u kojoj su se, ne svojom voljom, našli. Vjerujem da će Filmski Centar Sarajevo ponovo otvoriti vrata, ali želim reći da bih voljela da u budućnosti vidim da se Kinoteka BiH približava Filmskom Centru i prati moderne trendove Filmskog Centra.

Konferencija za medije bila je prilika da resorna ministrica čestita bh. sportistima na učešću na ovogodišnjim Olimpijskim igrama u Parizu:

– Naših pet zlatnih mladih sportaša – plivači Lana Pudar i Jovan Lekić, atletičar Mesud Pezer te džudistice Larisa Cerić i Aleksandra Samardžić nisu osvojili medalje, ali jesu za nas. Ovim putem od srca im čestitam u nadi da će svake naredne olimpijske igre iznjedriti sve veći broj natjecatelja i da će se naša država naći u skupini onih država koje će osvojiti medalje – kazala je Vlaisavljević.

Ministrica je dodala kako želi vjerovati da će i bazeni, i tereni i dvorane, sve ono što sportistima treba u narednom periodu biti adekvatno pripremljeno i završeno te da će imati uvjete da treniraju u svojoj zemlji.

Uvjerena je da će u budućnosti biti sistemski riješen status aktivnih i zaslužnih sportista donošenjem zakona koji će regulisati ovo pitanje.

Na kraju je podsjetila da je registrovana Fondacija za sport koja će pomoći novim mladim sportistima da hrabro nastave borbu sa svojim treninzima i što će im dati vjetar u leđa da se bave onim što su izabrali.

– Imat ćemo kapitalna ulaganja u sportu iznosu od 18 miliona KM. Natječaj za ova ulaganja uskoro će biti objavljen. To će pomoći da naši sportaši imaju puno bolje uvjete za bavljenje raznim sportovima – dodala je Vlaisavljević govoreći o aktuelnim aktivnostima Federalnog ministarstva kulture i športa.  

Govoreći o mladima, ministrica Vlaisavljević istakla je da je izrada Strategije za mlade FBiH ulazi u završnu fazu, te će do kraja novembra biti organizovana prezentacija ovog dokumenta koji će biti “alat” u rukama mladih koji će im omogućiti da se bore za svoja prava i za sve ono što Zakon o mladima obuhvata.

-I naš Transfer za mlade, koji se odnosi na projekte za mlade, je povećan, a još više će biti povećan iduće godine. Mladi će imati mogućnost da se prepoznaju u više segmenata i polja, zaključila je ministrica Vlaisavljević.

I konačno, na upit novinara je li Ministarstvo razgovaralo sa fimskim radnicima od koji neki tvrde da ministrica s jednima razgovara, a sa drugima ne, ministrica je odgovorila da je to lako provjeriti na web stranici Ministarstva te da svi koji se službeno obrate Ministarstvu u najkraćem roku budu pozvani na radni sastanak.