Danas je u Federalnom ministarstvu kulture i sporta sa početkom u 10:30 sati održana konferencija za medije povodom upisa sevdalinke na UNESCO-vu Reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog nasljeđa čovječanstva.
Konferencija je otvorena izvođenjem sevdalinke „Kraj potoka bistre vode” u interpretaciji Mensure Bajraktarević. Potom su se predstavnicima velikog broja medija obratile federalna ministrica kulture i sporta, Sanja Vlaisavljević, pomoćnica ministrice za kulturno-historijsko nasljeđe i kulturu, Mirela Miličević-Šečić i redovna profesorica na Muzičkoj akademiji u Sarajevu, Tamara Karača-Beljak.
„Dugo je trajao proces oko upisa sevdalinke na Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine, no želim istaknuti da je zahvaljujući iznimnom, predanom i upornom radu moje pomoćnice, gospođe Mirele Miličević-Šečić, koja je okupila ogroman tim iz cijele Federacije, proces konačno uspješno priveden kraju. Želim čestitati cijelom timu i svima koji su bili uključeni u ovaj projekat. Iako neću ulaziti u detalje o njihovom radu, jer bi to bilo pretenciozno, želim naglasiti da su uz pomoć intelektualaca i članova akademske zajednice, te dva univerziteta u Sarajevu i Mostaru, postigli veliki uspjeh. Danas, zahvaljujući Ministarstvu kulture i sporta, koje je bilo nositelj kandidature, možemo s ponosom reći da je ovaj proces okončan. Sigurna sam da će ovo biti na radost svih građana, ne samo Federacije, već cijele Bosne i Hercegovine“, kazala je ministrica Vlaisavljević.
Pomoćnica ministrice za kulturno- historijsko nasljeđe i kulturu, Mirela Milićević Šečić, kazala je da ovim činom sevdalinka postaje dio kulturnog mozaika svijeta, dostojan reprezent kulture naših naroda i bogatstva nematerijalne baštine naše zemlje. Podsjetila je da je Bosna i Hercegovina u okviru te kategorije do sada na UNESCO-ovu listu upisala zmijanjski vez, konjičko drvorezbarstvo, branje trave ive na Ozrenu, običaj košenja na Kupresu te u okviru serijske nominacije uzgoj konja rase lipicanaca.
„U Paragvaju se održava 19. sesija Međuvladinog komiteta za nematerijalnu kulturnu baštinu na kojem će se upis sevdalinke ozvaničiti. Ali jako je važno da smo mi već prije mjesec dana dobili službeni izvještaj evaluacijskog tijela UNESCO-a, koje je godinu dana razmatralo sve elemente naše nominacije, kako bi mogli donijeti svoje mišljenje. Po svih pet kriterija, sevdalinka je ispunila sve uslove i potpuno je nedvojbeno njeno mjesto na ovoj svjetskoj listi”, kazala je Milićević Šečić.
Predstavnicima medija obratila se i profesorica Tamara Karača Beljak ispred Muzičke akademije u Sarajevu, institucije koja je sa Sveučilištem u Mostaru pružala stručnu potporu izradi nominacijskog dokumenta.
„Ovaj upis sevdalinke, a beskrajno smo radosni zbog toga, otvorio nam je vrata i pokazao kako se može raditi i kako na tu Reprezentativnu listu UNESCO-a mogu doći i neki drugi oblici tradicijske muzike Bosne i Hercegovine”, kazala je Karača Beljak.
Konferencija je zatvorena izražavanjem uvjerenja da će ovo međunarodno priznanje podstaknuti dalji rad na promociji sevdalinke, ali i projekte očuvanja drugih brojnih kulturnih izričaja koji su dio kulturnih identiteta naroda u Bosni i Hercegovini.