јун 26, 2026

У Федералном министарству културе и спорта потписани уговори вриједни 460.000 КМ за обнову и заштиту културног и градитељског наслијеђа

Федерална министрица културе и спорта Сања Влаисављевић данас  је у сједишту Федералног министарства културе и спорта потписала уговоре са представницима 13 жупа и фрањевачких самостана из  Федерације Босне и Херцеговине за пројекте заштите, обнове и очувања културног и градитељског наслијеђа.

Средства у укупном износу од 460.000 КМ додијељена су кроз капиталне трансфере непрофитним организацијама, а намијењена су за изградњу, адаптацију, реконструкцију и санацију објеката који представљају важан дио културно-хисторијског наслијеђа Босне и Херцеговине.

Ова финанcијска подршка дио је суставних и континуираних активности Министарства усмјерених на рестаурацију, санацију и очување сакралних и културних објеката од изнимне повијесне важности.

Министрица Влаисављевић истакла је да су вјерски објекти и самостани неизоставан дио културног идентитета Босне и Херцеговине те да њихово очување представља улагање у заједничку културну баштину и хисторијско памћење.

„Федерално министарство културе и шпорта наставља пружати потпору пројектима који доприносе очувању културног и градитељског наслијеђа, свјесно њихове вриједности за локалне заједнице, али и за укупну културну слику Босне и Херцеговине“, казала је министрица.

Реализацијом ових пројеката биће унапријеђени услови за очување бројних објеката од културног, хисторијског и духовног значаја, чиме се наставља дугорочна брига о заштити наслијеђа за будуће генерације.