Федерална министрица културе и спорта Сања Влаисављевић данас је у сједишту Федералног министарства културе и спорта потписала уговоре са представницима 12 жупа и фрањевачких самостана из Федерације Босне и Херцеговине за пројекте заштите, обнове и очувања културног и градитељског наслијеђа.
Средства у укупном износу од 480.000 КМ додијељена су кроз капиталне трансфере непрофитним организацијама, а намијењена су за изградњу, адаптацију, реконструкцију и санацију објеката који представљају важан дио културно-историјског наслијеђа Босне и Херцеговине.
Уговоре су потписали представници Жупе Пресветог Тројства Ново Сарајево, Жупе светог Анте Падованског Вукановићи, Жупе светог Анте Падованског Бугојно, Жупе Имена Маријина Доњи Свилај, Жупе светог Илије Пророка Дољани, Жупе светог Матеја Еванђелиста Мостар, Жупе светог Јосипа Радника Домановићи, Фрањевачког самостана свете Катарине Крешево, Фрањевачког самостана светог Луке Јајце, Фрањевачког самостана Фојница, Жупе светог Јосипа Дрвар и Жупе светог Илије Пророка Грахово те Жупе Светог Јураја Мученика Витез.
Министрица Влаисављевић истакла је да су вјерски објекти и самостани неизоставан дио културног идентитета Босне и Херцеговине те да њихово очување представља улагање у заједничку културну баштину и историјско памћење.
„Федерално министарство културе и шпорта наставља пружати потпору пројектима који доприносе очувању културног и градитељског наслијеђа, свјесно њихове вриједности за локалне заједнице, али и за укупну културну слику Босне и Херцеговине“, казала је министрица.
Реализацијом ових пројеката бит ће унапријеђени услови за очување бројних објеката од културног, историјског и духовног значаја, чиме се наставља дугорочна брига о заштити наслијеђа за будуће генерације.


