јун 25, 2026

Одржана конференција „Посвећеност имплементацији Стратегије за превенцију и борбу против насиља у породици 2024-2027“

У организацији Гендер Центра Федерације Босне и Херцеговине, у Сарајеву је одржана изузетно важна конференција под називом „Посвећеност имплементацији Стратегије за превенцију и борбу против насиља у породици 2024-2027“.

Овај значајан догађај окупио је бројне представнике кључних институција, организација цивилног друштва, као и водеће стручњаке који свакодневно раде на пољу превенције и заштите од насиља у породици.

Главни фокус скупа био је усмјерен на хитност и важност континуиране мултисекторске сарадње, као и на досљедну имплементацију усвојене трогодишње Стратегије. Учесници су током дискусија посебно нагласили да се ефикасни резултати не могу постићи изолованим дјеловањем, већ да је кључ успјеха у увезивању свих сегмената друштва. Посебан акценат стављен је на осмишљавање и провођење дугорочних превентивних активности, али и на значајно јачање цјелокупног система подршке и заштите који је на располагању жртвама насиља. Истакнуто је да само координисано и стратешко дјеловање свих релевантних актера на терену може дати одрживе резултате и донијети стварне промјене у заједници.

У оквиру централне панел дискусије, присутнима се обратио и представник Федералног министарства културе и спорта, Ханадин Басарић, који активно учествује у овом процесу и као члан Координационог тијела за праћење проведбе саме Стратегије. Басарић је том приликом јасно потцртао важност улоге коју култура, спорт и цивилни сектор имају у подизању свијести јавности о овом проблему. Он је истакао да Федерално министарство културе и спорта остаје снажно опредијељено да кроз своје редовне програме, али и кроз континуирану подршку удружењима грађана и њиховим пројектним активностима, пружи пуни допринос овој борби. Циљ је, како је навео Басарић, системски подржати све пројекте који су усмјерени на превенцију, сузбијање насиља у породици, јачање колективне свијести те унапређење превентивног и институционалног приступа овој изузетно важној и осјетљивој друштвеној области.

Конференција је успјешно закључена јединственом и снажном поруком свих присутних: заједнички, координисани ангажман владиних институција и невладиног, односно цивилног сектора представља једини прави кључ за изградњу сигурнијег, здравијег и одговорнијег друштва за све његове грађане.