Federalna ministrica kulture i športa danas je potpisala ugovore o dodjeli financijskih sredstava s predstavnicima župa i samostana u Bosni i Hercegovini, u okviru programa namijenjenog zaštiti, obnovi i očuvanju kulturno-povijesnog naslijeđa.
Za realizaciju odobrenih projekata ukupno je izdvojeno 440.000,00 KM, čime Federalno ministarstvo kulture i športa nastavlja pružati kontinuiranu potporu očuvanju sakralnih objekata i kulturnih dobara koja predstavljaju neprocjenjiv dio kulturnog i povijesnog naslijeđa Bosne i Hercegovine.
Ugovori su potpisani s predstavnicima Župe Uznesenja Blažene Djevice Marije Prisojе (Tomislavgrad), Župe Svetog Ante Padovanskog Bihać, Župe Svetog Ilije Proroka Zenica, Trebinjsko-mrkanske biskupije za projekte „Sarsenterum“ Stolac, Župe Svetog Ante Padovanskog Dobretići, Župe Svetog Mihovila Arkanđela Vareš, Župe Svetog Josipa Rankovići Novi Travnik, Župe Svetog Ivana Krstitelja Jelah, Franjevačkog samostana Svetog Ivana Krstitelja Kraljeva Sutjeska, Župe Glavosjeka Svetog Ivana Krstitelja Odžak i Župe Gospe Snježne Deževice.
Dodijeljena sredstva bit će iskorištena za realizaciju projekata zaštite, sanacije, obnove i očuvanja crkvenih objekata i njihove vrijedne kulturno-povijesne baštine. Realizacijom ovih projekata doprinijet će se očuvanju autentičnosti sakralnih objekata, unapređenju njihovog stanja te zaštiti kulturnog naslijeđa za buduće generacije.
Federalna ministrica kulture i športa istakla je da Ministarstvo kroz svoje programe kontinuirano ulaže u očuvanje kulturnog i vjerskog naslijeđa svih naroda i zajednica u Bosni i Hercegovini, prepoznajući njegov značaj za očuvanje identiteta, kulturne raznolikosti i međusobnog uvažavanja.
Federalno ministarstvo kulture i športa nastavit će i u predstojećem razdoblju provoditi programe potpore usmjerene na zaštitu, obnovu i valorizaciju nacionalnih spomenika, sakralnih objekata i drugih dobara od kulturnog značaja, potvrđujući svoju opredijeljenost očuvanju bogatog kulturno-povijesnog naslijeđa Bosne i Hercegovine.
