Влада Федерације Босне и Херцеговине на својој је сједници, одржаној 4. септембера 2025. године у Мостару, донијела је хисторијски важну одлуку усвајањем Уредбе о оснивању Савјета за младе Федерације БиХ на приједлог Федералног министарства културе и спорта. Овим се актом отвара ново поглавље у институционалном приступу младима те потврђује њихова кључну улогу у обликовању друштвених политика и будућности земље.
Савјет за младе Федерације БиХ успоставља се као трајно, стручно, интерресорно и савјетодавно тијело Владе Федерације БиХ, са мандатом координирања, иницирања и праћења свих релевантних процеса који се односе на младе. Мисија Савјета је вишеслојна и обухвата задаће од праћења друштвених појава које утичу на младе, преко давања препорука у законодавном процесу, до активног судјеловања у креирању и надзору стратешких докумената из области омладинских политика.
Посебна важност Уредбе огледа се у њеној инклузивности и транспарентности. Савјет за младе Федерације БиХ састојаће се од десет чланова, именованих на мандат од четири године, уз уравнотежену родну и географску заступљеност. Пет чланова предлажу релевантна федерална министарства (Федерално министарство културе и спорта, Федерално министарство рада и социјалне политике, Федерално министарство здравства, Федерално министарство образовања и науке и Федерално министарство правде), док преосталих пет долазе из Скупштине Вијећа младих Федерације БиХ, чиме се обезбјеђује изравно учешће младих у доношењу одлука које се односе на њих.
Савјет ће се финансирати из Буџета Федерације БиХ, уз могућност додатне потпоре кроз донаторска средства. Савјет ће једанпут годишње подносити извјештај Влади Федерације БиХ о свом раду и стању у области младих, а преко Федералног министарства културе и спорта, чиме се обезбјеђује континуирана евалуација и прилагођавање политика у складу са потребама младих.
Усвајањем Уредбе о оснивању Савјета за младе Федерације БиХ постављен је основ нове архитектуре повјерења, дијалога и заједничке одговорности и послата је снажна порука да млади нису само корисници политика него и да учествују у њиховом креирању.
Федерално министарство културе и спорта наставља предано радити на јачању институционалне подршке младима, у убјеђењу да је улагање у младе улагање у будућност.
