Федерално министарство културе и спорта синоћ је, у Сали Католичког богословног факултета у Сарајеву организовало завршну Централну манифестацију „Дана европског наслијеђа 2024.“
Циљ манифестације био је усмјеравати пажњу јавности на очување, бригу и заштиту културно-историјског наслијеђа широм Европе, а кроз афирмацију и представљање властитог културног наслијеђа као важног дијела заједничке европске баштине, што је Федерално министарство културе и спорта и учинило организиравши чак 30 додгађаја на Шетници културе у протеклих висе од седам мјесеци.
Реализација овакве, вишемјесечне манифестације не би била могућа без бројних учесника овогодишњих „Дана европског наслијеђа 2024.“
На нашој Шетници културе испреплитале су се различите врсте умјетности, свјетоназора и традиције, а све с циљем очувања баштине, културе и наслијеђа, а у знак захвалности и међусобне сарадње, министрица Сања Влаисављевић, начелница у Заводу за заштиту споменика, Азра Лојо-Хајро и упосленица Министарства Една Шуњић додијелиле су Плакете за изузетан допринос реализацији манифестације свим овогодишњим учесницима из цијеле Федерације Босне и Херцеговине.
Министрица Влаисављевић поздравила је све присутне госте у пепуној Сали Факултета, захваливши на изузетном доприносу у реализацији овогодишњих „Дана европског наслијеђа“ који су добили посве нову димензију те кроз мреже, путеве и везе ујединили бројне умјетнике на Шетници културе с циљем очувања богате традиције наше домовине Босне и Херцеговине, истакла је министрица.
Овогодишња тема „Путеви, везе и мреже“ била је прилика да поново путујемо стазама историје, а и да истражимо наше локално наслијеђе које је повезано са широким спектром утјецаја. Важан сегмент ове манифестације био је и образовни програм „Млади и наслијеђе“ који потиче младе на очување, бригу и љубав за културнохисторијско наслијеђе Босне и Херцеговине.
На Централној манифестацији уприличена је додјела диплома најуспјешнијим основцима, средњошколцима и студентима из цијеле Федерације БиХ који су својим документаристичким, ликовним, литерарним и видео радовима освојили највише симпатија публике и стручног жирија. Дипломе овогодишњим побједницима уручили су најуспјешнији ученици прошлогодишњег програма „Млади и наслијеђе“, те чланови стручног жирија Федералног министарства културе и спорта.
У музичком дијелу програма наступили су плесачи Андреа Вујовић и Фарис Каркеља, те Лашванске диве и чланови Лимене глазбе „Лашва“ из Нове Биле који су публику одушевили изведбама популарних пјесама. Врсном изведбом севдалинке „Кад ја пођох на Бембашу“ бројну публику почастио је млади Ајдин Османовић из Сребреника у пратњи професора Јасмина Брашњића.