март 13, 2026

Завод за заштиту споменика: Увид у стање на локалитету Ходово код Стоца ради планиране изградње фотонапонске електране и обилазак некропола Бољуни I и II и Радимља код Стоца

Стручно особље Завода за заштиту споменика извршило је 12. 3. 2026. године увид у стање на локалитету Ходово код Стоца ради изградње фотонапонске електране. Након прегледа терена установљено је постојање више гробних цјелина, до сада неистражених и неевидентираних. Након састанка са водитељем археолошког наџора установљени су наредни кораци и мјере заштите локалитета.

Након извршеног увида на терен стручно особље упутило се на некрополу Радимљу и Бољуни I и II код Стоца ради утврђивања постојећег стања некропола. Наведене некрополе представљају врло важне локалитете културног добра и обе су уврштене на листу Националних споменика Босне и Херцеговине и УНЕСЦО листу свјетске баштине.